Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Workshop Itinerary

2017 Mountain Refresher

img

Workshop Itinerary

Time Tuesday, May 16
1:30 PM Teamwork and Leadership in Times of Change
Presenter: Adam Kreek, Gold Medal Olympic Rower, Kreek Speak
Delta Lodge at Kananaskis: Gold/Siver Room
Sponsored by MLT Aikins
2:45 PM REFRESHMENT BREAK
Convention Foyer
Sponsored by Shunda
Evening Welcome Reception
7:00 PM to 10:00 PM
Delta Lodge at Kananaskis: Gold & Silver Ballrooms
Sponsored by Kneehill County, Associated Engineering, BR2 Architect, County Grande Prairie, Bow Valley Bridge Services, RC Strategies
Time Wednesday, May 17
7:00 AM EARLY MORNING REFRESHMENTS
7:30 AM to 8:45 AM
Delta Lodge: Convention Foyer
Sponsored by Shores Jardine
9:00 AM A Look in the Mirror: Do You Like What You See?
Presenter: Leroy Sloan, PhD, Sloan Consultants Ltd.
Delta Lodge: Silver Room
Let's Get Stronger
Presenter: Adam Kreek, Gold Medal Olympic Rower, Kreek Speak
Delta Lodge: Bronze Room
Returning Officer Training (This session is all day)
Presenters: Coral Murphy CLGM and LaRae Ellis, Alberta Municipal Affairs
Delta Lodge: Sinclair Palliser Room
R & R: Revisiting & Reinventing the Basics of Municipal Management – So Many Hats and Only One Head: Life as a CAO
Presenters: Debbie McCann CLGM, Desiree Kuori, Angela Bilski Albert Municipal Affairs
Delta Lodge: Sinclair Palliser Room
10:15 AM REFRESHMENT BREAK
Delta Lodge: Convention Foyer
Sponsored by WSP
10: 45 AM Sessions Resume
12:00 PM LUNCH
Delta Lodge: Rockies Room
Sponsored by Stantec; Wes-Can Seal Coating Inc.
1:30 PM Keeping Coordinates True North
Presenter: Leroy Sloan, PhD, Sloan Consultants Ltd.
Delta Lodge: Silver Room
Using Leadership Strength Effectively
Presenter: Adam Kreek, Gold Medal Olympic Rower, Kreek Speak
Delta Lodge: Bronze Room
R & R: Revisiting & Reinventing the Basics of Municipal Management – Getting Along – It's Easy
Presenter: Michael Scheidl, Alberta Municipal Affairs
Delta Lodge: Gold Room
2:45 PM REFRESHMENT BREAK
Delta Lodge: Convention Foyer
Sponsored by Alberta Gas Utilities
3:15 PM Sessions Resume
Evening Free Evening
Time Thursday, May 18
7:00 AM SLGM ANNUAL GENERAL
MEETING AND BREAKFAST
(MEMBERS ONLY)

7:30 AM to 8:45 AM
Delta Lodge: Rockies Room
Sponsored by CIBC Wood Gundy
EARLY MORNING REFRESHMENTS
7:30 AM to 8:45 AM
Delta Lodge: Convention Foyer
Sponsored by Accurate Assessment
9:00 AM Legal Stream I - Points of Contention: Public Involvement in Municipal Governance and the Enforcement of Municipal Law
Presenters: Dian Young and Sean Ward, Reynolds Mirth Richards & Farmer LLP
Delta Lodge: Gold Room
Leaders as Teachers
Presenters: Jack Novack, Dalhousie University
Delta Lodge: Sinclair Palliser Room
HR Stream – The Harmful Effects of Bullying
Presenter: Jeff Nixon, Davies Park
Delta Lodge: Silver Room
Thriving During Organizational Change
Presenter: Marvin Washington PhD., University of Alberta
Delta Lodge: Bronze Room
10:15 AM REFRESHMENT BREAK
Delta Lodge: Convention Foyer
Sponsored by MPE Engineering Ltd.
10: 45 AM Sessions Resume
12:00 PM LUNCH
Delta Lodge: Rockies Room
Sponsored by Northern Sunrise County; Volker Stevin Highways Ltd
1:30 PM Legal Stream II Current Issues in Planning and DeveloPMent and DeveloPMent Law
Presenters: Dian Young and Sean Ward, Reynolds Mirth Richards & Farmer LLP
Delta Lodge: Gold Room
Leaders as Teachers
Presenters: Jack Novack, Dalhousie University
Delta Lodge: Sinclair Palliser Room
HR Stream – Recruitment, Retention & Succession
Presenter: Mike Kerr, Davies Park
Delta Lodge: Silver Room
Thriving During Organizational Change (Repeat Session)
Presenter: Marvin Washington PhD., University of Alberta
Delta Lodge: Bronze Room
2:45 PM REFRESHMENT BREAK
Delta Lodge: Convention Foyer
Sponsored by EPCOR
3:15 PM Sessions Resume
Evening Awards Banquet
6:30 PM to 10:00 PM - banquet
Delta Lodge: Gold Room
Pete Zedlacher — sponsored by FORTISAlberta
Wine sponsored by — ISL Engineering & Land Services Ltd.

Share Page

Close